Opis projektu

Męczą Cię częste migreny, podczas których ból głowy jest tak silny, że nie możesz normalnie funkcjonować? Zamiast łykać garściami środki przeciwbólowe, zapobiegaj migrenie stosując regularnie zioła, na przykład złocień maruna.

Złocień maruna znany był już w starożytności. Badania kliniczne dowiodły jego skuteczności w zapobieganiu silnym bólom głowy. Zawiera on ponad 30 związków, które eliminują zaburzenia, występujące podczas migreny.

Należą do nich m.in.: laktony seskwiterpenowe (partenolid), flawonoidy i olejki eteryczne. Partenolid hamuje działanie substancji odpowiedzialnych za zwężanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Zapobiega również agregacji płytek krwi i uwalnianiu serotoniny oraz histaminy (serotonina działa w komórkach i naczyniach krwionośnych mózgu, a jej nadmiar może wywoływać migrenę). Złocień maruna zmniejsza skurcze mięśni gładkich, zapobiegając występowaniu bólu głowy.

Badania, przeprowadzone w Wielkiej Brytanii w latach 80-tych XX wieku wykazały, że złocień zapobiega atakom migreny, łagodzi ich przebieg i ogranicza możliwość wystąpienia niepożądanych reakcji na leki. Zwalcza nudności i mdłości. Ma również zastosowanie w leczeniu bólów pochodzenia artretycznego i reumatycznego.